Jak sázet česnek | Použití vhodné meziplodiny | zelené hnojení

Použití vhodné meziplodiny jako zelené hnojení pro Česnek

Pro česnek jako hlavní plodinu jsou vhodné meziplodiny, které slouží jako zelené hnojení, a to z několika důvodů: zlepšují strukturu půdy, zvyšují obsah organické hmoty, pomáhají v boji proti škůdcům a nemocem, a dodávají půdě důležité živiny. Zde jsou některé z vhodných meziplodin pro česnek:

  1. Jetel – Jetel je vynikající meziplodina pro zlepšení obsahu dusíku v půdě. Kořenový systém jetelu pomáhá zlepšovat strukturu půdy a jeho schopnost fixace dusíku z atmosféry je přínosem pro následující plodiny.

  2. Svazenka – Svazenka je rychle rostoucí meziplodina, která je ceněna pro svou schopnost potlačovat plevel a zlepšovat strukturu půdy. Je také oblíbena u včelařů, protože je dobrým zdrojem nektaru.

  3. Hořčice – Hořčice je další rychle rostoucí meziplodina, která má dobré vlastnosti pro potlačení plevelů a nemocí v půdě. Po zaorání do půdy působí jako biofumigant, což může pomoci snížit populaci škůdců a patogenů v půdě.

  4. Vikev – Vikev je leguminóza, která pomáhá zvyšovat obsah dusíku v půdě a zlepšuje její strukturu. Vikev také pomáhá předcházet erozi a je dobrým zdrojem biomasy pro zelené hnojení.

  5. Oves – Oves může být vyséván jako meziplodina pro zlepšení struktury půdy a jako zdroj organické hmoty po zaorání zpět do půdy. Je také efektivní v potlačování růstu plevelů.

  6. Ředkev olejná – Ředkvička olejná se využívá jako meziplodina pro její schopnost pronikat do kompaktních vrstev půdy, což pomáhá zlepšovat její propustnost a aeraci. Po zaorání také dodává organickou hmotu.

Při výběru meziplodin je důležité vzít v úvahu místní podmínky, typ půdy a specifické potřeby pěstované plodiny. Meziplodiny by měly být zaorány do půdy nejméně měsíc před výsadbou česneku, aby se zajistilo, že půda bude mít dostatek času na to, aby absorbovala uvolněné živiny.

 
 
 
 
Zpět do obchodu